Dzieci,  Ja i moje rozważania.,  Książka - To co kocham

Bajeczny komiks dla dziewczynki? Pamiętniki Wisienki – Skamieniałe ZOO.

WYDANIE: 2020

SERIA/CYKL: Pamiętniki Wisienki

SCENARZYSTA: Joris Chamblain

ILUSTRATOR: Aurélie Neyret

TŁUMACZ: Marek Puszczewicz

TYP OPRAWY: Twarda

PREMIERA: 22.01.2020

Po okładce nikt nie powiedziałby że to komiks, bardziej jakaś ciekawa baśń, w postaci zwykłej książki. Tymczasem ta cudna okładka z rudowłosą dziewczynką to cudny komiks. Ta historia we Francji od 2012 roku cieszy się ogromną popularnością. W roku 2014 została nagrodzona Nagrodą Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême.

Joris Chamblain stworzył piękną historię, młodziutkiej i bardzo ambitnej dziewczynki, zaś Aurélie Neyret , opatrzyła ją cudnymi ilustracjami w pięknym baśniowym klimacie.

Jak sam Tytuł wskazuje jest to pamiętnik. Historie widziane oczami młodziutkiej dziewczynki. Wisienka bo o niej mowa to jedenastoletnia dziewczynka, która pragnie zostać pisarką. Tymczasem skupia się na pisaniu pamiętnika. Uwiecznia w nim obiekty swoich obserwacje, a są nimi otaczający ją starsi ludzie. Intrygują ją swoją postawą, każdy w inny sposób. We wszystkim ma wsparcie bliskich, mamy, dwóch przyjaciółek oraz sąsiadki, także pisarki. Jest także osóbką żądną przygód. Ciekawi ją otaczający świat. Dlatego kiedy tylko nadarza się okazja podąża za sercem i chęcią poznania prawdy, rozwikłania tajemnicy. W tym tomie tą tajemnicą jest starszy Pan, który często do pobliskiego lasu wędruje z wiadrami pełnymi farby. Po co? Co on tam może robić? Na co komu tyle farby w lesie?I po co mu do towarzystwa papuga? Czy dziewczynka rozwikła zagadkę i powstanie kolejny podsumowujący wpis do pamiętnika? Co ją jeszcze czeka? Czym okaże się tytułowe Skamieniałe ZOO?

Czym urzekł mnie osobiście ten komiks? Otóż tym że pisany jest z niezwykłą prostotą, wyczuwalną dziecięcą niewinnością. Ukazuje jak mądre, jak ambitne potrafią być dzieci. Jak bardzo dojrzałe i stałe w dążeniu do osiągnięcia celu. Ta zwykła dziecięca ciekawość, tak piękna. Radość z malutkich rzeczy, i tych większych jak pomoc innym.

Ta historia skradnie serce każdego. Wzruszy i rozbawi, a na pewno tych starszych czytelników przeniesie w ten magiczny świat, dziecięcych marzeń i przygód. Piękne, polskie wydanie. Twarda i piękna oprawa dodają książce tajemniczości, magii, baśniowego charakteru, takiej szlachetności. Już w kwietniu premiera kolejnego tomu, na który czekamy z niecierpliwością. Liliana jest Wisienką zauroczona, a Skamieniałe ZOO przeczytała od deski do deski już 3 razy.

Dziękujemy za tą urokliwą historię, ciekawe przygody bardzo sympatycznej Wisienki Wydawnictwu Egmont.

Jeden komentarz

Leave a Reply

%d bloggers like this: