Książka - To co kocham

Pogranicznik. Najbardziej krwawe zbrodnie Polsko – Czeskiego pogranicza!

Książka która jako kolejna utkwiła w mej pamięci i zostanie na długoo to „Pogranicznik” Joanny Bagrij od wydawnictwa MoVa.

POGRANICZNIK

Joanna Bagrij

Kiedy sięgam po kolejną książkę z natury jest to ostatnio thriller lub kryminał. Dlaczego akurat ten? Urzekła mnie już sama okładka z zamglonym leśnym widokiem, z budzącą grozę ciemnokrwistą poświatą oraz wypukły z połyskiem tytuł na tle również wypukłej mapy topograficznej, którą aby dostrzec musimy się mocno przyjrzeć. To jednak nie wszystko, kuszą mnie mocniej kryminały których akcja toczy się w Polsce.

„Chłodnej październikowej nocy na szczycie Orlicy zostaje znalezione ciało. Zwłoki półnagiego mężczyzny, porzucone na granicy polsko-czeskiej, są w stanie zaawansowanego rozkładu. Miejscowi policjanci nie mają żadnych śladów poza przedziurawioną czeską monetą z 1900 roku znalezioną w pobliżu zwłok.”

Tym razem akcja toczy się na polsko-czeskim pograniczu, mianowicie w Górach Orlickich. Jesień w pełni, październik, dni coraz krótsze a w lesie dochodzi do zbrodni, jak się potem okaże nie jedynej. Na szczycie Orlica przypadkowy turysta znajduje ciało mężczyzny. Ciało już w zaawansowanym rozkładzie. Niestety brak poszlak, śladów, świadków nie daje nadziei na szybkie rozwikłanie sprawy i odnalezienie mordercy, zwłaszcza jeśli wkrótce znajduje się kolejna ofiara. Śledztwo prowadzi starsza aspirant Lena Dobrowicz, świeżak w orlickiej komendzie. Kiedy ginie kolejna osoba co sugeruje seryjnego morderce, do śledztwa włącza się profiler i psycholog kryminalny Oktawian Szakalik. Stara się on poznać bliżej morderce, szuka wskazówek by uniknąć kolejnych ofiar. W trakcie śledztwa wypłyną zbrodnie sprzed 21 lat. Jak poradzi sobie ta dwójka z tak mroczną tajemnicą i krwawymi zbrodniami? Czy uda im się złapać seryjnego zabójcę który już sieje strach na pograniczu?

Historia wciąga od pierwszej strony. autorka zadbała o to by czytelnik się nie nudził, akcja trzyma w napięciu, a książkę czyta się naprawdę szybko. To tak dobry kryminał że ciężko odłożyć książkę jej nie skończywszy. Smaku dodaje styl pisania autorki, jest naprawdę nie banalny, bogaty a opisy malowniczych okolic pogranicza dodają smaku. Bohaterowie są dobrani tak, by historia była jak najbardziej realna, spokojny ale zdeterminowany, inteligentny wręcz z aurą mentalisty Oktawian i młoda, inteligentna, ale z niewyparzonym językiem Lena, która budzi ogrom kontrowersji. Co jak co ale ta dwójka super mi tu pasuje. Autorka zadbała o to, by czytelnik za szybko nie odkrył kim jest sprawca. Przynajmniej ja miałam wątpliwości. Lektura na wysokim poziomie i z miłą chęcią zaczytam się w kolejne tej autorki.

Data wydania: 2021-04-28

Data 1. wyd. pol.: 2021-04-28

Liczba stron: 584

Język: polski

ISBN: 9788366815728

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x