Dzieci,  Gry

Nowa Gwinea. Chatka do chatki.

Jak już zapewne zdążyliście zauważyć uwielbiamy gry, chyba każdego rodzaju. od karcianek po komputerowe, a najbardziej jednak planszówki. Dziś pokażemy wam nowinkę od Egmont – Nowa Gwinea – Chatka do chatki.

W grze tej wcielamy się w plemiona budujące wioskę w odległej Nowej Gwinei. Naszym zadaniem jest układanie kafelek chat na swej planszy, w taki sposób zakryć jak największą ilość wody, czy krzewów owocowych. Początek układanki wyznaczy nam wylosowany kościom totem. Odnajdujemy go na planszy i zaczynamy stawiać chatki. Warunek jest taki, ze chatki mogą stykać się tylko rogami, nie całymi bokami i nie mogą zachodzić na siebie. Gracz któremu uda się zakryć wszystkie źródła wody kończy turę. Po 9 turach zwycięża gracz z największą ilością punktów.

Do rzeczy, co znajdziemy w pudełku aby cieszyć się tą super grą?

 • 32 dwustronne plansze zadań posiadają stronę trudną i łatwą
 • 48 kafelków chat – po 12 na gracza
 • 1 tor punktacji
 • 4 pionki
 • kostka
 • 4 żetony punktów

Zaczynamy:

Na początek ustalamy poziom trudności gry.Tasujemy plansze i układamy w stosie nieużywaną stroną do góry. Każdy z graczy otrzymuje pionek oraz 12 kafli chat. Na środku układamy nasz tor punktacji. Gracze biorą po jednej planszy i układają ją przed sobą. To będzie nasze zadanie. Jeden z graczy rzuca kością, wylosowany totem to początek naszej układanki na planszy. Pierwszy kafelek musi zakryć wylosowane przez nas zwierze, natomiast pozostałe muszą pozostać widoczne na koniec rundy. Jak już wspomniałam kafelki muszą stykać się ze sobą rogami, nie mogą całymi bokami, nie mogą na siebie zachodzić, oraz wystawać poza naszą planszę. Jeden kafelek musi stykać się z co najmniej jednym innym, nie może być sam. Gdy któryś z graczy zakryje wszystkie oczka wodne woła Gwinea.

To koniec rundy. Teraz sumujemy punkty, pomoże nam w tym ściąga na instrukcji. Każdy gracz otrzymuje 1 punkt za każde zakryte oczko wodne, zaś pierwszy gracz, ten który wygrał rundę otrzymuje bonus w zależności od zakrytych drzewek. Otóż:

 • Za 1 zakryte drzewko – 1 punkt
 • Za 2 zakryte drzewka – 2 punkty
 • Za 3 zakryte drzewka – 6 punktów
 • Za 4 zakryte drzewka – 10 punktów
 • za 5 zakrytych drzewek 15 punktów

Pozostali gracze za zakryte drzewka nie otrzymują punktów. Przesuwamy swoje pionki na torze i zaczynamy kolejną rundę. Gdy któryś z graczy przekroczy 50 punktów otrzyma żeton i kładzie go przed sobą a pionek przestawia na początek toru. Kolejna runda to kolejne zadanie, nowe zadanie, nowa układanka. Na sam koniec gry zliczamy wszystkie punkty. Wygrywa ten kto ma ich najwięcej. Są także kary, jeśli ktoś zostanie złapany na oszustwie nie otrzymuje żadnych punktów.

Gra jest ciekaw, pięknie wykonana. Co najważniejsze uczy spostrzegawczości, kreatywnego myślenia. Coś w sam raz dla fanów układanek i gier logicznych. Samo opakowanie przyciąga uwagę, piękna żywa zieleń i kolorowy ptak zdobiony połyskującymi drobinkami.

Gorąco polecamy.

Autor: Grzegorz Rejchtman. Egmont

Dziękujemy <3

Please follow and like us:
Pin Share

Mam na imię Kasia. Blog Tylko Kobieta to taka moja odskocznia od codziennych stresów i rozrywka. Staram się aby było u mnie ciepło i gościnnie i mam nadzieje ze mi się to udaje. Mam trójkę dzieci i często będziecie o nich czytać. Blog opisuje nasze codzienne życie, rozterki, dylematy, smutki i radości. Znajdziecie tu także co nie co o tym czym się zajmuje, co lubię np fotografii i DiY. Uwielbiamy testować nowości, różne produkty, i z chęcią zamieszczam o nich opinię właśnie Tu. Dodatkowo mnóstwo atrakcji w formie konkursów. Mam nadzieje że zagościcie u mnie na dłużej i będziecie się dobrze bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by MonsterInsights