DIY,  My i nasze dni,  Nasze wnętrza,  Tworzymy

Panel kuchenny z MDF, alternatywa dla szklanych paneli czy płytek – Moje DIY

W ostatnim poście o metamorfozie mojej kuchni a dokładniej o metamorfozie – odnowieniu moich mebli kuchennych czytaliście już Tutaj. Wspomniałam tam o planach na zagospodarowanie pustej ściany, a mianowicie o stworzeniu panelu. Co mam na myśli? Otóż ów panel ma być alternatywą dla drogich szklanych paneli lub kafli. Postanowiłam do tego wykorzystać pozostałą po budowie szafy  płytę meblową. Tak! Płytę meblową. Ma ona za zadanie zamaskowanie ściany, dodać jej ciut charakteru, oraz ochronić a przed czym? otóż goła ściana w kuchni zawsze narażona jest na brud, tłuszcz który jej serwujemy podczas gotowania, choćbyśmy nie wiem jak uważali nie zawsze tego unikniemy. Jeśli już ścianą zachlapiemy pozostaje na ścianie nieestetyczny ślad który często trudno usunąć, lub usuwamy z farbą. W mojej kuchni ściany są nieregularnym tynkiem – niechlujnym wręcz. Są drapowania, które naprawdę trudno wyczyścić, a malować nie będziemy przecież co chwilę. Za to z takiego panelu bardzo łatwo można usunąć wszelkie ślady. Jak zrobić owy Panel? Otóż potrzebna nam będzie płyta meblowa. Ja wykorzystałam tą która nam została po budowie szafy. Nawet wzór mi podpasował. Wcześniej nosiłam się z zamiarem oklejenia jej jakąś fototapetą ale zrezygnowałam, motyw drewna zawsze jest na topie. Jaki wymiar płyty? Otóż dowolny, to zależy już od nas samych. Zakup płyty o wielkości około 280 x 200 to około 250 zł zależnie od wybranego wzoru. Tak wielki format nam często nie jest potrzebny i w wielu sklepach można zakupić tylko potrzebny kawałek płyty wtedy wyniesie nas to o wiele taniej.

Pytę wykończmy profilem aluminiowym, typowym do mebli. Profil o przekroju U.

Pamiętajmy że aby profil był idealnie dopasowany musi  mieć wymiar przekroju równy grubości płyty jaką posiadamy. Profile takie dostaniemy w większości sklepów budowlanych lub z  artykułami typowo do produkcji mebli. Dokładny pomiar obwodu płyty ułatwi nam zakup profili gdyż mają one określoną długość i musimy ich wziąć kilka. Łatwo można nabić je na płytę co daje bardzo ładne wykończenie.

Gotową obitą płytę mocujemy do ściany, można zrobić to za pomocą kleju lub śrub, my zamontowaliśmy ja na konfirmaty. typowo meblowe śruby. które zamaskowane są zaślepkami.

 

Jeśli na owej ścianie posiadamy gniazdko tak jak u nas? potrzebna będzie nam jeszcze otwornica, dzięki której łatwo przeniesiemy gniazdko na płytę.

Gotowy panel tak prezentuje się u mnie:

 

Koszt naszego panela to przeliczając nasz wymiar płyty, 2 profile, 4 konfirmaty i zaślepki to koszt 75 zł.

Proste i efektowne, kuchnia zyskać nowy charakterny element. Mi bardzo to odpowiada, wy możecie wybrać inny kolor płyty lub płytę z motywem, np oklejając ją jak ja miałam wcześniej w planach.

Please follow and like us:
Pin Share

Mam na imię Kasia. Blog Tylko Kobieta to taka moja odskocznia od codziennych stresów i rozrywka. Staram się aby było u mnie ciepło i gościnnie i mam nadzieje ze mi się to udaje. Mam trójkę dzieci i często będziecie o nich czytać. Blog opisuje nasze codzienne życie, rozterki, dylematy, smutki i radości. Znajdziecie tu także co nie co o tym czym się zajmuje, co lubię np fotografii i DiY. Uwielbiamy testować nowości, różne produkty, i z chęcią zamieszczam o nich opinię właśnie Tu. Dodatkowo mnóstwo atrakcji w formie konkursów. Mam nadzieje że zagościcie u mnie na dłużej i będziecie się dobrze bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by MonsterInsights