
Recyklingowy jeżyk. Prace techniczne dla dzieci.
Z okazji dnia jeżyka który oficjalnie przypada na 10 listopada <3 Postanowiliśmy stworzyć swoje własne jeżyki. Wykorzystaliśmy w większości produkty recyklingowe, stare tektury i gazetki reklamowe. Co jeszcze było nam potrzebne ?



- Podstawa – tektura
- stare gazetki reklamowe
- klej – u nas to biurowy w sztyfcie Bambino
- nożyczki
- klej czarodziejski – u nas to Mona od Bambino
- filc – u nas od Bambino
- oczka ruchome
- pomponiki
- szklanka i talerzyk lub cyrkiel do odrysowania koła
- farby plakatowe – u nas to Bambino
- pędzle
Nasze jeżyki wyszły dość spore. Talerz odrysowujemy tak by otrzymać pół okręgu, z boku dorysowujemy spiczasty kawałek na kształt trójkąta o w ten sposób:
Tak odrysowanego jeżyka wycinamy. Nasz jeżyk ma stać więc musimy jeszcze stworzyć mu łapki. Do tego potrzebne nam będzie mniejsze koło o średnicy szklanki. Wycinamy je i rozcinamy na pół.











Tak powstałe łapki malujemy farbą z obu stron i zostawiamy do wyschnięcia.
Nasz jeżyk potrzebuje kolce, te wytniemy z gazetek. Wycinamy wysokie spiczaste trójkąty. Zaczynamy nimi wyklejać jeżyka zaczynając od góry grzbietu, omijając ryjek.




Tak jeżyka oklejamy kolcami z obu stron. Teraz czas pomalować farbą pyszczek. gdy ten wyschnie przyklejamy na swoje miejsce oczka oraz nosek, ten można wyciąć z filcu lub wkleić mały pomponik.




Aby dodać mu uroku, mimo iż jeże wcale nie noszą jabłek na grzbiecie, wycinamy jabłuszka z filcu, oraz listki. Te, wklejamy w jeżyka.
Aby nasz jeżyk stał musimy odpowiednio zamontować jego łapki. Na łapkach zaznaczamy minimum 1,5 cm i do tego punktu pół okręgi nacinamy od grzbietu na szerokość 2 mm, dwa cięcia nożycami wystarczą. teraz takie nacięcia na długość 1,5 cm robimy na jeżyku. Smarujemy nacięcia wewnątrz klejem i tak wciskamy łapki, nacięcie w nacięcie. Teraz nasz jeżyk może stać.








A tak prezentują się w pełnej okazałości.
Jak widzicie nasze jeżyki wyszły całkiem spore, ale można zrobić i większe, ale i jeszcze mniejsze. Wyglądają fantastycznie. Takie prace świetnie pobudzają kreatywność dzieci, nie wspominając już o zdolnościach manualnych., do tego jest to świetna zabawa, mega frajda, i czas spędzony z dziećmi.
