Książka - To co kocham

Zadania domowe – Liza Wiemer.

A teraz przypomnijcie sobie Liceum, szkołę średnią jaka by nie była, i wasze zadania domowe. Czy trafiło się jakiś które kłóciło by się z wyznawanymi przez was wartościami, waszym sumieniem? Ja nie przypominam siebie, jednak takie sytuacje się zdarzają i świetnie opisuje to książka Lizy Wiemer.

„Niezwykła historia uczniów, których zadaniem jest wcielenie się w rolę nazistów, ukazująca obawy, uczucia i wewnętrzny bunt przed złem oraz dyskryminacją.”

Poznajemy tu kilkoro uczniów w obliczu walki o swoje ideały, wyznawane wartości mimo czekających ich konsekwencji. Praca domowa ma polegać na wcieleniu się w rolę nazistów i próbie zrozumienia motywów ich działania i ich słuszności.. Kiedy profesor Bartley zadaje prace domową dzieli automatycznie klasę na dwie grupy o zupełnie sprzecznych poglądach, tym samym wyznawanych wartościach.

Punktem odniesienia ma być konferencja z 1942 roku w Wannsee. O ile reszta klasy zdaje się nie przejmować tłem pracy, to Cade i Logan nie godzą się na to, są zszokowani i postanawiają zawalczyć o prawo odmowy wykonania zlecenia. Kiedy sprawa wychodzi po za mury szkoły, już nie tylko klasa jest podzielona, ale i całe miasteczko. Niestety sprawa wyzwala u co najmniej połowy to co kryje ich dusza czy umysł. Poglądy antysemickie, dyskryminacja wylewają się wręcz potopem. Na szczęście jest także ta druga połowa, która ceni sobie wartości ludzkie, człowieczeństwo bez względu na kolor skóry, wyznanie.

Jak potoczą się dalej losy uczniów? Jak wpłynie ta sytuacja na miasteczko i jego mieszkańców, co kierowało nauczycielem? Niestety coraz więcej takich sytuacji ma miejsce gdzie uczniowie zaczynają egzekwować swoje prawa, zaczynają walczyć o swoje mimo iż o swe wartości, o oto co słuszne, moralne. Autorka porusza tu tematy która ostatnimi czasy nie są na porządku dziennym, przywołuje przeszłość, która niestety da się odczuć we znaki nawet dziś. Pokazuje jaka różna bywa ludzka mentalność.

Ciekawe podejście do tematu, kontrowersyjny temat pracy już wzbudza wiele emocji. Książka napisana w przejrzysty sposób, i mimo iż akcja nie jest wartka, to czyta się ją lekko i dość szybko. Nie wiem czy jest to lektura po którą sięgnęłabym ponownie aczkolwiek godna uwagi.

Please follow and like us:
Pin Share

Mam na imię Kasia. Blog Tylko Kobieta to taka moja odskocznia od codziennych stresów i rozrywka. Staram się aby było u mnie ciepło i gościnnie i mam nadzieje ze mi się to udaje. Mam trójkę dzieci i często będziecie o nich czytać. Blog opisuje nasze codzienne życie, rozterki, dylematy, smutki i radości. Znajdziecie tu także co nie co o tym czym się zajmuje, co lubię np fotografii i DiY. Uwielbiamy testować nowości, różne produkty, i z chęcią zamieszczam o nich opinię właśnie Tu. Dodatkowo mnóstwo atrakcji w formie konkursów. Mam nadzieje że zagościcie u mnie na dłużej i będziecie się dobrze bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by MonsterInsights