Ja i moje rozważania.,  My i nasze dni

Zdrowotna Pigwy moc !Czyli syrop z pigwy na zimę.

Mało kto zna ten owoc, mało kto zna jego właściwości. Szkoda ze ludzie zapomnieli o naszym dobrodziejstwie w postaci pigwy 😉

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jest uprawiana jako roślina ozdobna w sadach, przydomowych ogródkach, parkach i działkach. Owoce pigwy dojrzewają jesienią – we wrześniu i październiku. Są żółte, duże i kształtem przypominają małe gruszki lub jabłka, dlatego często nazywa się je „owocami jabłkowymi”. Owoce pigwy nie nadają się do jedzenia na surowo, ponieważ są twarde i kwaśne (dlatego nazywane bywają polską cytryną), jednak można z nich przygotować wiele przetworów o zaletach zarówno smakowych, jak i zdrowotnych: miód, marmolady, dżemy, powidła, kompoty, soki, pasty, nalewki oraz wina. Ze względu na wygląd, pigwa pospolita często jest mylona z pigwowcem japońskim (Chaenomeles japonica), jednak owoce pigwowca są wyraźnie mniejsze, twardsze i kwaśniejsze niż owoce pigwy, ale jednocześnie bardziej aromatyczne. To właśnie ich kwaskowy smak można odnaleźć w klasycznej nalewce zwanej pigwówką. Jednak w kuchni oba rodzaje owoców można stosować zamiennie i wytwarzać na ich bazie liczne przetwory.”

 

Pigwa jest istną skarbnicą witamin. Posiada ogromne złoża witaminy C która wzmacnia nasz organizm w okresie jesienno – zimowym, wraz z zawartymi w niej witaminami z grupy B. Ponadto zawiera mnóstwo związków mineralnych, takich jak: wapń, potas, żelazo, miedź, magnez i fosfor, które są niezbędne do wzmocnienia naturalnej obrony organizmu. Macerat z nasion Pigwy zaś pomoże nam w dolegliwościach żołądkowych, przy np refluksie. Łagodzi i leczy stany zapalne jelit i żołądka. Jej nasiona pobudzają przemianę materii, i dlatego polecane są osobom które chcą sięę odchudzać.

 

Lecznicza nalewka z pigwy – przepis na pigwówkę

Jak zrobić nalewkę z pigwy? Umyj 2 kg dojrzałych owoców pigwy. Nie obieraj, tylko razem ze skórką zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Następnie włóż do słoja, zasyp 1 kg cukru i przykryj papierem pergaminowym. Po tygodniu do słoja wlej wolno 0,5 l spirytusu. Potem zamknij słój i przez miesiąc maceruj owoce. Następnie odcedź nalew przez grubo złożoną gazę i odciśnij owocową masę. Nalew wymieszaj z 0,5 litra wódki 40 proc. i odstaw na co najmniej dwa miesiące.

Konfitura z pigwy do herbaty – PRZEPIS

Konfitura z pigwy dodana do herbaty zadziała podobnie do cytryny – rozjaśni i zmieni jej smak na bardziej kwaskowaty, za to dostarczy znacznie więcej składników odżywczych.Jak zrobić konfiturę z pigwy? Umyj 1,5 kg owoców pigwy, obierz ze skórki, pokrój w ósemki. Następnie wytnij z nich gniazda nasienne i pokrój na małe kawałki (możesz także zetrzeć je na tarce jarzynowej). Całość wrzuć do garnka z zagotowaną wodą i gotuj do miękkości (ok. 30-40 minut), od czasu do czasu mieszając. Odcedź owoce i przełóż na patelnię. Następnie zasyp je cukrem (ok. 4 szklankami) i łyżeczką cynamonu i podsmażaj, aż staną się bardzo gęste i przybiorą ciemno pomarańczową barwę (ok. 30 minut). Przyrządzoną w ten sposób konfiturę można spożyć od razu lub przechowywać zapasteryzowaną w słoikach.

 

Ja dziś chciałam pokazać wam jak przygotować Syrop z Pigwy, który możecie zażywać sam – jak lekarstwo, bądź jako zaprawę do herbaty <3

Potrzebne nam będą owoce Pigwy i cukier. Owoce myjemy, i jeśli jesteście pewni że rosły w warunkach ekologicznych i nie były niczym pryskane to to wystarczy, jeśli nie radzę sparzyć i ciut podszorować. Następnie kroimy pigwę na pół, by wydrążyć wszystkie nasionka. Tak wydrążoną Pigwę przekładamy do słoika i zasypujemy cukrem. według mojej receptury będzie to  proporcja 1:1 czyli 1 kg owoców na 1 kg cukru.

Wstrząsamy słoikiem tak by cukier zmieszał się z pigwą i odstawiamy w ciemne ciepłe miejsce na jakieś 4-5 dni, co jakiś czas wstrząsając słoikiem. Do powstałego soku dodaje jeszcze  około 5 łyżek dobrego miodu. Jeśli boicie się ze będzie za słodkie możecie miód pominąć, lub zmniejszyć o 1/4 ilość cukru którym zasypujemy pigwę. Mój syrop teraz się wytrąca, pochwalę się już gotowym a póki co proces produkcji na Fotkach.

 

 

Ja swoje owoce musiałam zważyć gdyż nie byłam pewna ile tak naprawdę ich jest 😉

 

 

Następnie kroję i pozbywam się pestek z pigwy 😉

 

 

Teraz drobno pokrojoną przerzucam do słoika, mój ciut duży ;P

 

Teraz czas zasypać cukrem, odmierzam wiec tyle samo cukru ile miałam owoców 😉

 

 

 

I zasypujemy 😉

 

Tak zasypaną odkładamy w ciemne miejsce i mieszamy słoikiem co jakiś czas. Pigwa szybko puści sok. Ja cześć odstawie w małym słoiczku do herbaty, a do drugiej dodam miód i przeleję do butelki <3 Oczywiście post zaktualizuję i się pochwalę <3

 

 

Kochani Pigwa zlana do słoiczka, syrop pyszny. My już sie nim wzmacniamy, a w słoiczku kandyzowana pigwa, pozostałość po syropku, idealna do Herbaty i do deseru <3

dav
dav
dav
Please follow and like us:
Pin Share

Mam na imię Kasia. Blog Tylko Kobieta to taka moja odskocznia od codziennych stresów i rozrywka. Staram się aby było u mnie ciepło i gościnnie i mam nadzieje ze mi się to udaje. Mam trójkę dzieci i często będziecie o nich czytać. Blog opisuje nasze codzienne życie, rozterki, dylematy, smutki i radości. Znajdziecie tu także co nie co o tym czym się zajmuje, co lubię np fotografii i DiY. Uwielbiamy testować nowości, różne produkty, i z chęcią zamieszczam o nich opinię właśnie Tu. Dodatkowo mnóstwo atrakcji w formie konkursów. Mam nadzieje że zagościcie u mnie na dłużej i będziecie się dobrze bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by MonsterInsights